HOME/ 1 FILM 2000/ OPIS
 
  1 FILM 2000 to ostatni film fabularny, jaki będzie zrealizowany w roku 1999 i natychmiast wyświetlony, w Sylwestra, jako pierwsza premiera roku 2000. Zdjęcia do filmu będą w całości zrealizowane 31 grudnia 1999.

1 FILM 2000 to projekt, który powstaje na motywach scenariusza pt. PIERWSZY FILM opublikowanego w 1995 roku z okazji 100-lecia narodzin kina. Dla uczczenia 100-lecia kina powstały również 2 artystyczne kalendarze PIERWSZY FILM 1995 i PIERWSZY FILM 1998 - 2000 - ?

1 FILM 2000 to fabularyzowany "making-of" - jeden dzień z życia ekipy filmowej próbującej zrealizować w rekordowym czasie film - z powodów technicznych gotowe dzieło zaczyna znacznie odbiegać od scenariusza, nabierając nowych treści i wzbogacając się o nowe, niespodziewane wątki.

1 FILM 2000 składa się z sześciu części (aktów), które można wyświetlać w dowolnej kolejności, o której decyduje głosowanie publiczności albo operator projektora, albo przypadek. Części stanowią odrębne całości, ale posiadają wspólne wątki, bohaterów itp. Ten warsztatowy zabieg formalny zawiera podobny przekaz jak pewna stara chińska przypowieść:

"Pewien człowiek wykopał studnię przy drodze. Później przez wiele lat wdzięczni wędrowcy opowiadali

O CUDOWNEJ STUDNI

Ale pewnej nocy jakiś podróżnik wpadł do niej i utonął. Wówczas ludzie zaczęli mówić

O PRZEKLĘTEJ STUDNI

Po jakimś czasie okazało się, że był to pijany złodziej, który zboczył z drogi, aby ukryć się przed ścigającym go nocnym patrolem - i wpadł do

STUDNI SPRAWIEDLIWOŚCI

Jedna studnia - wiele punktów widzenia."

Z "filozoficznego" punktu widzenia tematem 1 FILMU 2000 jest komunikacja międzyludzka, różne - mniej lub bardziej udane - próby porozumienia, wyrażenia uczuć i myśli. Mottem filmu jest zaczerpnięte z prozy Stefana Themersona stwierdzenie, iż "świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim".