strona główna

BROŃORBlin

zaproszenie

akcja protestacyjna

lista osób popierających apel


Portret to temat przewrotny i niejednoznaczny: może być osobisty, wręcz intymny albo oficjalny i na pokaz. Można go robić na poważnie albo kpiąco. Klęcząc na kolanach lub stojąc na głowie. Z czułością lub przekorą. Po to, by uwolnić się od czegoś, wykreować coś, przypomnieć lub zapamiętać.

Ale portret to nie tylko twarz człowieka: swoje oblicze, godne portretowania, mają także miejsca, struktury, a nawet chwile.

Z takim przekonaniem zrobiliśmy w lipcu tego roku wystawę 2b - "Portrety struktur, Portrety strukturalne" w dawnej fabryce Norblina w Warszawie. W postindustrialnej scenerii ponad 30 artystów, w różnych mediach, włączyło się do gry z czasem i przestrzenią, tworząc zbiorowy portret tego niezwykłego miejsca. Sukces wystawy 2b zawdzięczamy w dużej mierze inspiracji, jaką był dla nas Norblin - jego dusza i jego "twarz".

Tym bardziej czujemy się zobowiązani zareagować na ujawnione przez media wiadomości o kolejnej aferze: grożącym uwłaszczeniu i sprzedaży tego unikalnego zabytkowego obiektu, a tym samym skazaniu go na niepewną i nieprzewidywalną przyszłość - być może nawet na zniknięcie z ubożejącego krajobrazu Warszawy. Jesteśmy przekonani, że zabytkowa fabryka jest znakomitą siedzibą dla Muzeum Przemysłu i innych działających w niej dziś instytucji kultury, jak i dla żywych działań artystycznych i edukacyjnych.

Wszystkich, którym los zabytku nie jest obojętny, zapraszamy do udziału w Art-Akcji BROŃORBlin. Wernisaż pod tytułem Od Warhola do Warpechowskiego odbędzie się 15 grudnia i będzie początkiem wielu kolejnych działań w Norblinie. Naszym celem jest stworzenie zapisu tego zagrożonego miejsca, rozpoczęcie akcji protestacyjnej ze zbieraniem podpisów, a także - pod hasłem "portretowanie" - włączenie do nieco ludycznych działań twórczych tzw. "szerszej publiczności".

Klara Kopcińska i Józef Żuk Piwkowski
Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP
zuk@zuk.neostrada.pl
0601 39 02 05

zdjęcie Norblina zrobił Krzysztof Wojciechowski